Free songs
Domů / Půjčky / Tak šel čas s půjčkou…půjčka ve starověku a dnes, co se změnilo?

Tak šel čas s půjčkou…půjčka ve starověku a dnes, co se změnilo?

Od dob starověku se toho hodně změnilo. Změnil se styl našeho oblékání, způsob bydlení, celkové přemýšlení, zkrátka a dobře celý životní styl. Co se ale nezměnilo jsou půjčky. Ty totiž existovaly již od dob starověku, staroegyptských faraonů a tak dále a tak dále! Možná se budete divit, když řekneme, že i přesto, že od doby, kdy se sjednala první půjčka uplynulo spoustu času, v jejich základech se toho však moc nezměnilo. Úroky, doba splatnosti i následky při řádném neplacení půjčky i nadále přetrvávají, třebaže mají jinou formu a průběh. Pojďme si tedy ukázat co se od dob starověku na poli půjček změnilo a najít rozdíly mezi tehdejší půjčkou a půjčkou dnes.

Léta běží, úroky zůstávají…

Od dob, kdy půjčky hýbou světem existují i úroky. To je základ snad každé půjčky. Když chcete od někoho půjčit, nemůžete čekat, že vám půjčí s otevřeným srdcem a bezúročně. Jak se říká, „zadarmo ani kuře nehrabe“!I když možnááá…možná by se světlá výjimka na poli půjček a úroků z nich našla. Byli to právě křesťané, kterým Starý i Nový zákon zakazoval poskytovat půjčku s úroky. S úsměvem si tak můžeme představit, jaké to tehdy bylo šťastné a bezúročné období…Dnes již o půjčku bez úroků ani nezakopneme, spíše koukáme na výši úroků.

Půjčili byste si dnes pytel obilí a kozu?

Také forma půjček se od dob starověku docela změnila. Jó, jó, dříve jste si mohli půjčit kozu a pytel obilí, zatímco dnes byste si jen těžko z banky odváděli dobytek…

Půjčky na tržištích, v chrámech, v bankách…přes internet!

Také místo, kde jste si mohli vzít půjčku se značně lišilo. A zatímco jste si v době minulé půjčku mohli vzít na tržnicích, v chrámech, později v bankách, dnes ji můžete vyřídit z pohodlí domova – on-line formou…

Hlava dolů, otrokářství…exekuce?

Dnes z každého koutku našeho okolí často slyšíme pojmy jako je exekuce, zabavení majetku, neschopnost splácet…jak se ale vše řešilo v době starověku? Hlava dolů nebo otrokářství! Ano, i když se vám to může zdát maličko kruté, neschopnost splácet se v době starověku i později řešila stejně jako dnes – tedy zabavením majetku. Existovala i řada dalších – o moc horších dopadů. Jedním z nich byl zřejmě i fakt, že se dlužník při neschopnosti splácet stal otrokem věřitele.
Tak vidíte, tak šel čas s půjčkou…a co vy? Vzali byste si půjčku ve starověku nebo preferujete dnešní formu? Když odmyslíme kouzlo staré doby, můžeme s klidným srdcem říci, že dnes jsme na tom co se týče půjček o hodně lépe. Rychlou půjčku si dnes můžeme vyřídit on-line, třeba u společnosti FINFAST s.r.o.

 

O admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Nahoru