Free songs
Domů / Bydlení / Tři kroky k menším nákladům za vytápění
Tři kroky k menším nákladům za vytápění

Tři kroky k menším nákladům za vytápění

Náklady na energie tvoří největší část výdajů z rodinného rozpočtu. Proto se řada stavebníků a majitelů rodinných domů snaží investovat do svého bydlení tak, aby především účty za teplo byly co možná nejnižší.

Dosáhnout kýženého stavu lze mnoha způsoby, od změny typu paliva, přes přechod k jinému dodavateli energie až po instalaci moderního kotle, zateplení fasády, kombinací různých opatření nebo rovnou stavbou nízkoenergetického domu.

Dříve, než se pustíme do některého úsporného opatření, je třeba se rozhodnout podle toho, jak energeticky náročné je naše stávající bydlení. Malá plocha nevyžaduje topný systém s velkým výkonem, ale stačí například malá krbová kamna a podlahové topení. Energeticky úsporné je také topení elektřinou doplněné například o solární kolektory na ohřev vody. Prostě je vždy třeba zvažovat všechna pro a proti.

 

Zateplení

Je to jedno z nejpopulárnějších řešení. Zateplení fasády domu přinese ještě větší úspory, pokud se spojí s výměnou oken, vchodových dveří s tepelně izolačními vlastnostmi a dalšími modernizačními kroky. Těmi mohou být například solární kolektory pro ohřev vody, nebo instalace fotovoltaické elektrárny.

 

Moderní topné systémy

Pro mnohé majitele rodinných domů nebo rekreačních chalup je přirozenou volbou vytápění dřevem v krbu nebo kamnech. Dřevo je dostupné, patří stále k nejlevnějším palivům a svou roli hraje také romantika vnímání ohně. Odvětví krbů a kamen se prudce vyvíjí a tyto zdroje tepla se stále modernizují a vylepšují o různé technické vychytávky. Pořídit lze například akumulační krby, které vytápějí úsporné domy na mírný a rovnoměrný výkon. Jiný tradičním topným systémem jsou různé kotle na spalování dřeva, dřevěných briket nebo pelet. Modernizují se také kotle na uhlí nebo plyn a novinkou jsou kotle na biomasu. Díky akci kotlíková dotace lze ušetřit nemálo peněz při rekonstrukci stávajícího kotle nebo jeho výměně za nový.

 

Změna dodavatele energie

V posledních letech se tato změna stala procesem, který lze zvládnout během několika málo minut. Stačí si vyhledat dodavatele poskytujícího nižší cenu a výhodnější podmínky, který celý proces změny včetně odhlášení stávajícího dodavatele učiní za nás. Je však třeba pečlivě zvážit, zda změna dodavatele přinese očekávané úspory. Vedle ceny je třeba posuzovat konkrétní podmínky dodávek.

O

Komentování uzavřeno

Nahoru