Free songs
Domů / Investice / Chcete rozumně investovat? Vyberte si zlato
Chcete rozumně investovat? Vyberte si zlato

Chcete rozumně investovat? Vyberte si zlato

Peníze nerostou na stromech, a i kdyby rostly, neměly by v konečném důsledku žádnou hodnotu. Finance je potřeba vydělávat, nicméně ne vždy za tím musí stát velká dřina.

Někdy je možné přijít si k celkem slušnému jmění i dobře zvolenou investicí. Velmi zajímavou komoditou vhodnou k tomuto účelu je například zlato. A to i pro začátečníky.

Začínejte postupně

Mnoho investorů začátečníků se nechává strhnout vidinou velkých zisků a nakoupí, co se dá. Často jim však zbydou jen oči pro pláč. I když je zlato jednou z těch nejstálejších investičních komodit, pořád je zde mnoho proměnných, kvůli kterým můžete o svůj potenciální zisk přijít.

Pamatujte si, že investování je vždy spojeno s rizikem, a proto nedělejte ukvapené závěry a vždy si rozdělte možnosti, do kterých vložíte své peníze.

Úplně nejhorším scénářem pak je nakoupit zlato za peníze, jež potřebujete použít někde jinde. Je to v podstatě stejné, jako kdybyste je nasypali do automatů. Jistě, dříve či později mohou vaše předchozí kroky znamenat zisk, nicméně pokud jste utratili peníze za nájem nebo inkaso za zlato, pravděpodobně ho budete muset rychle prodat s velkou ztrátou, abyste nakonec nějak vyžili. Důležité je hlavně používat hlavu.

Diverzifikace je nezbytná

Jak již bylo naznačeno výše, nekupujte v rámci investice pouze zlato. Velmi oblíbenou komoditou na investičních trzích je třeba stříbro. Koupit můžete klidně i nějaké cenné papíry. Když se budete spoléhat pouze na jednu kartu, můžete nakonec být docela zklamaní. Buďto zisk nepřijde vůbec nebo na něj budete muset čekat až neúměrně dlouho.

Nakupujte a prodávejte v nejvhodnější možný čas

Každá investiční komodita se ideálně nakupuje, když je její hodnota na co nejnižší úrovni. V případě zlata je to klidné ekonomické období bez mráčků. Tehdy bývá cena žlutého kovu na nejnižších hodnotách a je dobré kupovat.

Musíte si však dávat pozor na možné výkyvy, které mohou hodnotu také docela dost ovlivnit, i když jen nárazově. Problematické může být třeba otevření či naopak zavření důležitých dolů, případně jiné obdobné události. Nakupujte ve chvílích, kdy se nic takového neděje.

Naopak nejlepší čas pro prodej je během nějaké vleklé krize. Vzhledem k tomu, že zlato je investiční stálicí, během ekonomického propadu se nakupuje ve velkém i za docela vysoké částky. Chcete-li vydělat, takové chvíle jsou naprosto ideální.

Cihly nebo mince?

V případě, že budete chtít investovat do zlata, můžete si ho pořídit buďto v podobě všeobecně známých cihliček, či jako investiční mince. Cihly jsou poměrně malé, lehké a většinou i docela skladné, nicméně mince jsou v tomto ohledu ještě lepší. Navíc mohou sloužit i jako pěkný dárek.

Ano, i tento druh mincí je možné darovat rodinným příslušníkům či známým, a to prakticky k jakékoliv příležitosti. Vzhledem k tomu, že je možné na mince vyrýt, co budete chtít, můžete jeden kousek darovat známým novomanželům či někomu na svátek nebo narozeniny.

Standardně se prodávají i takzvané pamětní kousky, jež jsou často obohaceny o různé umělecké obrazce. Populární jsou třeba pamětní mince, na nichž je vyobrazen Karel IV., případně jiná obdobně slavná česká osobnost minulosti.

Trezor je nezbytný

Když se rozhodnete investovat do zlata, budete muset navíc počítat i s nutností pořídit si trezor. Nemusí se jednat o nic extra, jen musí být dostatečně velký a rovněž odolný. Skladovat zlaté cihly nebo mince doma jen tak v šuplíku rozhodně není úplně nejrozumnější. Je lepší mít svou investici pěkně v bezpečí pod zámkem.

Je tu však ještě jedna možnost, a sice bankovní úschovna. Nejde ovšem o levnou záležitost, hlavně v rámci dlouhodobého pronájmu. Vzhledem k tomu, že investice do zlata je takřka vždy záležitostí na dlouhé lokte, nejspíše vás nakonec vyjde lépe i ten domácí trezor.

O admin

Komentování uzavřeno

Nahoru