Free songs
Domů / Novinky / ​​Chcete si pronajmout byt? Jak na to
​​Chcete si pronajmout byt? Jak na to

​​Chcete si pronajmout byt? Jak na to

Hledáte-li pronájem bytu v Brně, Praze nebo dalších větších městech, nečekejte procházku růžovým sadem. Koncentrace mnoha firem, větší možnosti práce, široká nabídka využití volného času i přítomnost univerzit utvářejí šanci na zajímavý život, ale také velký tlak na trh s nemovitostmi.

Při nabídce pronájmu bytu neváhejte

Sehnat si pronájem ve velkých městech je vždy obtížné. Hlavně v případě, když máte určité požadavky na cenu, lokalitu nebo vybavení. Hledání bytu ve městě jako je Brno je ztížené nejen tím, že se jedná o univerzitní metropoli, což přináší velké množství studentů, kteří také potřebují někde bydlet. Situaci navíc komplikuje i minimální výstavba, která je dána tím, že většina investorů a developerů čeká na schválení nového územního plánu, popřípadě na vyřešení situace kolem chybějící protipovodňové ochrany v mnoha stavebně zajímavých oblastech.

Proto dejte na jednoduché pravidlo, které se v současnosti týká snad už většiny měst. Najdete-li byt, který z větší části splňuje vaše požadavky, neváhejte a berte. Může se vám také snadno stát, že zítra už v nabídce nebude.

Nemůžete-li sehnat pronájem, zkuste podnájem

Trápí vás vaše finanční situace a nabízené byty k pronájmu si nemůžete dovolit? Popřípadě potřebujete něco rychle nebo jen na několik měsíců? Zkuste podnájem.

Většina pronajímatelů bytů totiž upřednostňuje možnosti dlouhodobých pronájmů. Odpadají jim tím totiž starosti se sháněním nového nájemníka, ale například i nutnost částečné obnovy bytu po tom bývalém.

Podnájem proto může být rychlejší a úspěšnější variantou. Avšak na úkor soukromí.

V čem spočívá?

 • V bytě si pronajmete jednu místnost. Kuchyně, koupelna a obývací pokoj jsou sdílené s ostatními spolubydlícími.
 • V případě nedostatku financí je možné sdílet nejen byt, ale i pokoj. Nemusí se jednat o cizí lidi. Takto se lze domluvit ze spolužáky z oboru nebo kolegy z práce.
 • Umožňuje volnější režim v tom smyslu, že smlouva se většinou sjednává mezi nájemcem bytu a podnájemníkem. Tedy lze jednodušeji vyjednat specifickou dobu trvání podnájmu. Například jen pár měsíců.
 • Díky této variantě můžete bydlet v oblasti, na kterou byste sami finančně nedosáhli.
 • Bez souhlasu majitele bytu si zde však nemůžete zřídit adresu trvalého pobytu. I chov domácí mazlíčka je problematičtější a závisí na domluvě s nájemcem.

Ne pro každého je toto však vhodné. Jste introvert milující ticho, svůj klid a teambuldignové akce jsou pro vás noční můrou? Nebo naopak máte spousty přátel, které plánujete často zvát na návštěvu? Popřípadě vaše vysoké standarty na čistotu a pořádek nechápe téměř nikdo? V těchto případech volte podnájem velmi opatrně nebo raději věnujte více času hledání pronájmu.

Přes realitku nebo raději samostatně?

Je lepší si pronajmout byt přímo od majitele nebo raději přes realitní kancelář?

Realitní kancelář:

 • Je výhodná pro lidi, kteří se nevyznají nebo nemají čas procházet smlouvy. Makléři to většinou udělají za vás a dobrá realitka zajistí to, že nebudete nějakou kličkou podvedeni.
 • Je zde možné uložit kauci do té doby, než podepíšete smlouvu s pronajímatelem.
 • Jejich nabídka obsahuje více nemovitostí, které vám rádi ukáží. Vy tím ušetříte čas, který byste věnovali samostatnému vyhledávání a procházení inzerátů.

Majitel:

 • V případě pronájmu bytu přímo od majitele sice ušetříte peníze za zprostředkování, problém však může nastat například při špatně napsané smlouvě, což v budoucnosti může přinést problémy.

2 důležité věci, kterým se hodí věnovat pozornost:

 1. Byt si důkladně prohlédněte. Všechny nedostatky by měly být uvedeny ve smlouvě. Nestane se vám, že je po vás bude chtít majitel po vypršení smlouvy zaplatit.
 2. Pojištění. Je sjednáno pojištění nemovitosti a domácnosti? Kdo jej platí? Možná se vám to zdá jako maličkost, ale v případě vytopení vašeho souseda se tato informace vždy hodí.

O admin

Komentování uzavřeno

Nahoru