Bydlení patří spolu s jídlem a zaměstnáním mezi tři základní životní potřeby člověka. Stále více Čechů se snaží o vylepšování těchto potřeb a právě do bydlení investují čím dál více prostředků. Řeší to hlavně půjčkami. Téměř 50 % poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření směřovalo do rekonstrukcí a modernizací českých domácností. Zájmu o úvěry nahrává nejen zastaralý bytový fond v tuzemsku, ale také současné rekordně nízké úroky. Pokud se týká stávajícího bytového fondu, jsou například bytové domy v Česku staré v průměru 52,4 roku, rodinné domy pak 49,3 %. V porovnání s ostatními členskými zeměmi EU patří český bytový fond k těm starším.
Kam směřují investice
Češi si půjčují peníze nejčastěji na rekonstrukce nebo modernizace stávajícího bydlení, kam směřovalo v loňském roce 48 % úvěrů ze stavebního spoření. Dalších necelých 23 % bylo použito na koupi bytů nebo domů, cca 5 % pak na novou výstavbu.
Zvýšený nárůst investic do rekonstrukcí bydlení se promítá i do produkce a tržeb výrobců a dodavatelů. Vypůjčené peníze jsou totiž zpravidla použity na nové koupelny, kuchyně, dále na okna, dveře nebo garážová vrata. Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci bydlení je úspora energie. S okny, dveřmi a vraty souvisí i další produkty, které se těší v poslední době značnému zájmu. Jedná se o žaluzie, rolety a další prvky stínící techniky.
O Asociaci českých stavebních spořitelen
Tato asociace byla založena v roce 2000 a již od svého vzniku sdružovala všech šest stavebních spořitelen působících na českém trhu. Od nabytí účinnosti fúze spořitelen Raiffeisen a Hypo, což bylo v listopadu 2008, má Asociace pčt členů, kterými jsou:
- Českomoravská stavební spořitelna
- Stavební spořitelna České stavební spořitelny
- Modrá pyramida stavební spořitelna
- Reiffeisen stavební spořitelna
- Wüstenrot – stavební spořitelna
Všechny stavební spořitelny v ČR jsou zároveň plnoprávnými členy České bankovní asociace, která sdružuje finanční instituce působící na českém trhu a dále také Evropského sdružení stavebních spořitelen.