Free songs
Domů / Finance / Čas Vánoc se tradičně nese ve znamení půjček
Čas Vánoc se tradičně nese ve znamení půjček

Čas Vánoc se tradičně nese ve znamení půjček

Zodpovědný člověk si půjčuje peníze pouze na věci nezbytné, ke kterým rozhodně nelze řadit například vánoční dárky. Při jejich pořizování by měl každý brát zřetel na své finanční možnosti. Přesto na tyto zásady a doporučení finančních odborníků stále nedbá hodně Čechů, kteří se kvůli nakoupení vánočních dárků neváhají zadlužit.

Podle průzkumu se takto nezodpovědně již někdy v Česku zachoval téměř každý desátý občan. Převážně tak před Vánocemi činí mladí lidé. Dokonce více než čtvrtina mladých ve věku 18 až 26 let si půjčila na dárky částku vyšší než deset tisíc korun.

Tato skutečnost jasně ukazuje na malou zodpovědnost dnešní mladé generace, která se s dluhy příliš neláme hlavu. Starší generace je hlavně díky svým zkušenostem a životnímu postoji opatrnější a zodpovědnější. Řada z nich také určitě více dá na nabádání svých bank, aby se kvůli vánočním svátkům a krátkodobé radosti zbytečně nezadlužili a nepřivodili si tak do budoucna finanční komplikace. Z průzkumu také vyplynul zajímavý rozdíl mezi „vánočním zadlužování mužů a žen.

Na Vánoce si půjčuje dvakrát více mužů než žen. Úplně nejopatrnější jsou v tomto směru lidé ve věku od 54 do 65 let. Z této kategorie si jich na Vánoce půjčují jen tři procenta. Častěji než na Vánoce si lidé půjčují na vybavení bytu (63%) a na nákup nového či ojetého auta (45%).

Co dále ukázal průzkum

Pokud jde o nákup spotřebních věcí v hodnotě vyšší než deset tisíc korun, půjčují si lidé u bank nebo jiných finančních institucí. Někdy ve svém životě tak učinily tři pětiny lidí. Zhruba 45 procent Čechů si někdy vypůjčilo částku přesahující 10 tisíc Kč od svých příbuzných nebo známých. V obou případech si opět půjčují více muži než ženy.

Na co by si lidé nepůjčili

V průzkumech je také pokládán respondentům dotaz, na co by si lidé od banky či od svých příbuzných či známých nikdy žádné peníze nepůjčili. Z nabízených možností by si dvě třetiny dotázaných nikdy nepůjčili peníze na oslavu Nového roku a tři pětiny lidí ani na oslavu narozenin. Tří pětiny respondentů by si nikdy nepůjčili peníze na vánoční dárky nebo na zimní dovolenou. Naopak větší benevolenci lidé připouštějí u půjček na svatbu, na kterou by si klidně půjčily dvě třetiny dotázaných.

O

Komentování uzavřeno

Nahoru