Free songs
Domů / Bydlení / Jak si poradit s kojením?

Jak si poradit s kojením?

Kojení je krásným zážitkem pro matku i potomka, jedná se o velice intimní chvíli, která je uvolňující pro oba. Je potřeba ale přijít na ten správný postup, aby kojení probíhalo hladce a bezbolestně. Jak na to?

První kojení

První krmení miminka by mělo proběhnout bezprostředně po porodu, tedy do 30 minut, nejpozději ale do dvou hodin. Sací reflex dítěte je v tuto dobu obzvláště silný a začátek vaší společné cesty je tak snazší než později. Prvotní kontakt matky s dítětem je obzvláště důležitý, jeli to tedy možné pusťte se do kojení, co nejdřív. V porodnici si můžete zažádat o společný pokoj s miminkem a začít s pravidelným kojením už tam.

Jak často se kojí?

Miminko je potřeba krmit, kdykoliv se matce zdá, že má hlad. Prs se přizpůsobí frekvenci a vytvoří dostatek mléka. Obyčejně se jedná o 8 až 12 kojení v průběhu 24 hodin, tedy zhruba každé 2-3 hodiny. Je to ale individuální a záleží na potřebách dítěte.

Jak na kojení?

První otázkou je, jak správně přiložit dítě k prsu? Měli byste přikládat ratolest k prsu ne naopak. Ve správné poloze se bříška maminky i miminka dotýkají. Je nutné podpírat ramena a krk, ale netlačte na hlavičku, pak se muže dítě odtahovat. Zkontrolujte, zda má uši, rameno a bok v jedné rovině – tak si ověříte, že je dítě narovnané správně.

Kojení bez bolesti se dá docílit dostatečně otevřenou pusinkou. Stimulujte dítěti bradavkou ústa a když je dostatečně otevře, nechte ho přisát. Jestliže bude kojení bolestivé, dítě má otevřenou pusu nedostatečně a svírá vám bradavku.

V počátku bude dítě sát poměrně rychle, po zpomalení je potřeba jej přesunout k druhému prsu. Před přisátím k druhému dvorci nechte nejprve svého potomka odříhnout.

Naučte se uvolnit sání

Uvolnění sání je potřeba ovládat pro přesun vašeho potomka k druhému prsu. Docílíte jej tak, že vsunete opatrně svůj prst mezi horní a dolní dáseň. Dbejte o svou manikúru, prsty musí být čisté a nehty krátké, abyste miminku neublížila.

O admin

Komentování uzavřeno

Nahoru